Foukaná celulózová izolace

zákaznická linka 800 888 959

Zateplení domu

Zateplení fasádyObr. 1: Rodinný dům, Hrotovice - realizace vnějšího zateplení systémem UdiSPEED® tl. 40 mm + foukaná celulózová izolace Climatizer Plus.

Pro zateplování domu nebo jeho částí hovoří především jeden pádný argument, a tím je snížení tepelných ztrát. To má za následek úsporu nákladů na vytápění rekonstruovaných obytných prostor domu až o 60 % (kompletní zateplení, výměna oken). Novostavby budov v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu mohou díky zateplení oproti klasickým stavbám ušetřit až 90 % nákladů na topení. Roční úspora za teplo se tak pohybuje až v desítkách tisíc korun. Návratnost investic na zateplení se pohybuje již od 3 let a závisí na použitém druhu izolace a typu vytápění. Zateplení je důležité nejen u starých domů, ale i u novostaveb. Správně provedená izolace již při výstavbě domu může významně prodloužit životnost stavby.

Jak zateplit dům?

Průměrné tepelné ztráty se pohybují u oken a dveří okolo 10 % - 15 %, u zdiva 35 %, podlahou uteče 15 %, stropem a střechou 25 %. Zateplení střechy, zdiva i výměna starých oken za nová únik tepla radikálně snižují.

Existuje několik způsobů, jak omezit únik tepla ze stavby. Nejčastěji používanými jsou polystyrenové desky montované na fasádu budovy, foukaná izolace CLIMATIZER PLUS vyplňující volné prostory, dále pak aplikace izolace, což je pěna nabývající na objemu, či použití minerálních vat, jejichž aplikace kvůli uvolňujícím se minerálním vláknům vyžaduje předepsané ochranné pomůcky.

Zateplení domu foukanou izolací ClimatizerObr. 2: Dřevostavba, Labutice - objemové plnění celulózové foukané izolace do stěn nízkoenergetické dřevostavby. Objem 50 m3.

Mnozí majitelé domů důkladně zvažují své investice ve snaze vyhnout se úvěru či ušetřit. Ačkoliv se cena zateplení domu může zdát poměrně vysoká, na tepelném zaizolování se šetřit nevyplácí. Správně a odborně provedené práce a kvalitní použité materiály jsou zárukou tepelné izolace, která vydrží celá desetiletí. Naopak nekvalitní a neodborná izolace se může po několika letech velmi prodražit.

„ Náklady na navýšení tloušťky jsou většinou podstatně menší než náklady spojené s její aplikací. Návratnost investice do silnějšího zateplení domu je maximálně v řádu několika let. Ceny energie však zcela jistě porostou a úměrně tomu se bude i snižovat doba návratnosti. Vnější zateplovací systém také podstatně prodlužuje životnost konstrukce. Mírně vyšší počáteční investice je tedy i z tohoto pohledu velmi výhodná.“

typ izolace

součinitel tepelné vodivosti
λD

faktor difúzního odporu
μn

doporučená tloušťka izolace

svázaná primární energie
(PEI)

 

[W/(m.K)]

[-]

[mm]

[MJ/kg]

cihla děrovaná

0,090

9

750

2,49

expandovaný polystyren EPS

0,031 - 0,040

40 - 100

300

98,5

extrudovaný polystyren XPS

0,029 – 0,038

100 - 200

280

104

pěnový polyuretan PUR

0,024 – 0,028

180 - 200

220

49,8

minerální vlna

0,030 – 0,042

1 - 3

300

23,3

pěnové sklo

0,040 – 0,050

70 000

300

15,7

pěnové sklo štěrk

0,075 – 0,090

1

600

6,7

vakuová izolace

0,008

> 100 000

60

62,1

celulóza

0,037 - 0,042

1 - 2

320

7,0

dřevité desky

0,038 - 0,046

5

330

13,7

desky na bázi konopí

0,040

1 - 4

320

31,1

sláma

cca 0,050 - 0,060

2 - 3

400

3,2

(Zdroj: Informační listy o pasivních domech –Centrum pasivního domu – Ing. Jiří Cihlář, Ing. Juraj Hazucha, 2010)

Co vše lze zateplit?

Zateplení střechyObr. 3: Dřevostavba, Hundshausen (Německo)- Dřevostavba v ekologickém standardu; zateplení CLIMATIZER PLUS (objemové plnění), použity membrány pro clima DB+.

Tepelně zaizolovat můžeme téměř kteroukoliv část domu, nejčastěji jsou to obvodové zdi a stropy nebo střešní prostory, kterými uniká nejvíce tepla.V zimě proniká skrz střešní konstrukci mráz, v létě se naopak vlivem přímého slunečního záření výrazně zahřívá a činí půdní prostory a podkroví neobyvatelnými. Podlahy a stropy se nejsnáze zateplují izolačními deskami a foukanou či stříkanou izolací, které mají schopnost vyplnit veškerý volný prostor a nezanechávají v konstrukci žádné tepelné mosty, kterými by mohlo teplo unikat.

Nezapomeňte větrat

Po aplikaci tepelné izolace a současně výměně starých oken za nová plastová se dům utěsní a sníží se cirkulace vzduchu, což nezřídka může vést k paradoxně většímu výskytu plísní a nadměrné vlhkosti. Proto je potřeba odvětrávání pomoci. Možností je několik:

  • rovnotlaký větrací systém se zpětným získáváním tepla – systém využívá teplého vzduchu odsávaného z koupelny, WC a kuchyně pro ohřev čerstvého vzduchu přivedeného zvenku. Je vhodný i tam, kde například hygienické důvody brání využití podtlakových systémů. Kvalita větrání je vyšší, čemuž odpovídá i zvýšená pořizovací hodnota;
  • podtlakový větrací systém bez zpětného získávání tepla – systém odsává teplý vzduch a zvenku přiváděný vzduch je ohříván tepelnou soustavou. Pořizovací náklady jsou v porovnání s rovnotlakými systémy nižší, absence zařízení pro zpětné získávání tepla má však za následek zvýšené náklady na provoz;
  • klasické větrání okny -  není tak energeticky úsporné a nezajistí dostatečnou kvalitu vzduchu jako větrací systémy. Nedochází k regulaci množství znečištěného vzduchu a hluku pronikajícího zvenčí.

Více informací si můžete přečíst například na http://www.klimatizace-ciur.cz/.

Pohodlnější bydlení

Aplikace climatizer plusObr. 4: Rodinný dům, Chrastava - Technologie aplikace CLIMATIZER PLUS do svislých předstěn (MDF desky tl. 20 cm), aplikace CLIMATIZER PLUS na stropy (tloušťka 35 cm). Celkový objem prací 92 m3. Obklad systémem Vinyl Siding.

Po správně provedeném zateplení domu a při dostatečném odvětrávání dosáhneme následujících zlepšení:

  • snížení energetické náročnosti domu a nákladů na vytápění
  • omezení výskytu plísní a kondenzace vodních par
  • nárůstu tržní ceny domu
  • zvýšení protihlukové izolace domu
  • znatelného zlepšení technického stavu domu
  • prodloužení životnosti domu

Odstranění nepříjemného vlhkého vzduchu, plísní, pocitu studených zdí a podlah také významně zvyšuje komfort bydlení, který zajistí správně provedená tepelná izolace každé stavby.

autor: BBS, datum: 28.11.2016 11:11, kategorie: Oznámení a informace