Podkroví novostaveb
Zateplování podkroví při stavbě nového domu provádíme při montáži střechy. Postupujeme od vnější krytiny. Zateplování provádíme pak z vnitřní strany podkroví. Zateplování pouze mezi krokvemi (nosnými prvky krovu) je v dnešní době naprosto nedostačující. Je nutné vytvořit a počítat i s prostorem pod krokvemi tak, aby bylo provedeno dostatečné zateplení pro vyhovující „energetickou náročnost budov“. Podívejme se na to obráceně. Pokud nechceme mít energeticky náročnou stavbu, ale naopak stavbu, která dobře izoluje a je vzduchotěsná.
Energeticky nenáročné domy mají zelenou a jsou žádoucí nejen pro nízkou spotřebu energie, ale dávají nám volnost využít finančních prostředků a pokrýt jinak investované náklady do zateplení pro naše volnočasové potřeby.
Podkroví postaveného či staršího domu
V případě rekonstrukce, opravy či pouhého dodatečného zateplení postupujeme dvěma různými způsoby.
Zateplení z vnější strany střechy – podroví lze dozateplit z vnější strany. Řemeslník nebo-li aplikant tepelné izolace provádí takové zateplování na střeše a kousek po kousku (krok po kroku v krokevním poli) si odkrývá krytinu a fouká do vzniklého prostoru izolaci. Jde o metodu, která je naprosto vyhovující pro soukromí majitelů objektu.
Zatepelní z vnitřní strany – při dozateplení či zateplení z vnitřní strany postupujeme obdobným způsobem jako při stavbě nové střechy. Jedná se většinou o dozateplení podkrokevních částí konstrukce. I tato metoda je rychlá a především čistá. Nikde se neválí kusy izolace, vše se nafouká přímo do dutiny střešního podkroví a to jen potřebné množství, bez odpadů.